fbpx

Kaks köitenäitust Kuressaares

Kaks köitenäitust Kuressaares

15. oktoobril kell 16 avatakse Kuressaares Raegaleriis kaks köitenäitust – Juhan Viidingu „Kõned sisemaalt” ja Ellen Niidu ja Jaan Krossi luulevalimikul põhinev „Oi sina mu pesa”. Näitustel on väljas mitmekülgne valik luuletõlgendusi meie köitekunstnikelt.

Juhan Viidingule pühendatud näituse peateljeks on 14 tekstist koosneva luulevaliku „Kõned sisemaal“ raamatu kunstilised interpretatsioonid. Luuletused valis välja Juhani tütar Elo Viiding, keskendudes pigem vähemtuntud tekstidele. Iga köitjast kaasautor lisas oma Viidingule kaasmõtteid kas illustratsioonide, kujunduse või kasvõi ülima minimalismi näol. Valimikus trükitud luuletused on lugemiseks eksponeeritud ka näituseruumi seinal.

Köitekunstinäitus „Oi sina mu pesa“ koosneb neljakümne kunstniku tõlgendustest luulevalimikule, mis on kokku pandud ja välja antud spetsiaalselt Jaan Krossi 100. sünniaastapäeva puhul. Luulevalik on koostatud Jaan Krossi ja Ellen Niidu teineteist kõnetavast, ristuvast ja sõlmuvast armastus- ja loodusluulest. Näituseruumi seinal on kümme fotot Niidust ja Krossist.

Mõlemad näitused on mööda Eestit rännanud, kuid üheskoos pole neid varem eksponeeritud. Ometi on neil vaieldamatu ühisosa – esiteks interpreteeritavate autorite kuulumine eesti luule paremikku, teiseks silmapaistev sõnatundlikkus ja intellektuaalne lähedus. Ning omakorda seob neid ühte eesti köitekunstnike tunnetus ja käekiri, mis on mitmekülgne nii materjalikasutuse kui ka kompositsiooniliste lahenduste poolest. Köitmiseks pole kasutatud kaugeltki mitte ainult nahka vaid ka suures valikus pabereid, tekstiili ja paljut muud üllatavat.

Huvitav on ehk teada, et Ellen Niit, Jaan Kross ja Juhan Viiding elasid 60-ndatel aastatel Kirjanike Majas Tallinnas Harju tänavas ühes trepikojas ja vaatasid oma akendest Eduard Vilde ausammast, mis sinna 1965. aastal paigutati, samuti Niguliste kiriku sel ajal veel tömpi kiivrita torni.

Kaksiknäituse korraldajaks on Eesti Nahakunstnike Liit.
Täname Eesti Kultuurkapitali toetuse eest.
Näitus jääb Kuressaare Raegaleriis avatuks 21. novembrini 2020. a.