fbpx

Iris Jurma-Kanguri ja Egge Edussaar-Haraku ühisnäitus „Hübriid“

Iris Jurma-Kanguri ja Egge Edussaar-Haraku ühisnäitus „Hübriid“

Kuressaare Raegaleriis
11.12. 2023 – 09.01.2024

Laupäeval, 9. detsembril kell 12.00 avavad Kuressaare Raegaleriis aasta viimase näituse „Hübriid“ kaks naiskunstnikku Iris Jurma-Kangur ja Egge Edussaar-Harak. Nad alustasid koos pürgimist kunstimaailma poole Pelgulinna Gümnaasiumi kunstiklassist ning läbisid EKA erinevatel erialadel – Iris skulptuuri, Egge sepakunsti kateedris. Ligi 10 aasta jooksul oma erinevatel orbiitidel „põkkudes“, et vahetada muljeid ja võrrelda märkmeid, sündis mõte panna kokku üks ühisnäitus. Aeg selleks tundus küps.

Kunstnikke huvitab, kuidas põrkuvad või hoopis sulanduvad traditsioonilised materjalid ja tehnikad kaasaegse tulevikutehnoloogiaga. On see üldse midagi uut või pistame rinda nende samade lohemadudega, mis inimkonda alati on painanud? Mis on kaasaegsed ja tulevased hübriidid – kui hirmsaks läheb? On nad seksikad ja hirmuäratavad korraga? Ehk saab ka AI sõna – või pole siin enam valikutki? Kunstnikud lahkavad ka omaenese eksistentsiaalset hübriidolekut – professionaalset karjääri ei saa enesele lubada, aga ilma kunstita ka nagu ei saa… kes me siis oleme? Professionaalid või muiduleivasööjad?

„Hübriid-olendid on inimeste fantaasiat erutanud inimkonna algusest peale, alates iidsetest loomjumalustest kaasaegsete geenmutatsioonide ja biomehhideni välja, rääkimata keskaegsetest bestiaariumitest või 18.-19. saj friikshowdest. Loome oma nägemuse, laenates nii minevikust kui tulevikust, et kõditada nii vaataja ettekujutlusvõimet ja huumorimeelt, kui ka kainet mõistust, küsides taaskord: kuhu läheme ja mis meist saab? Kas elame endiselt iidsete loomavaimude hinguses või sulandume tulevikutehnoloogiaga aina tihedamalt kokku – või saab mõlemat?“ Need on küsimused, millele näituse koostajad vastuseid otsivad.

Raegalerii kahes näitusesaalis on eksponeeritud erinevatest materjalidest skulpturaalsed väike- ja suurvormid, traditsiooniline sepakunst ristub keraamikaga, nahakunst puidust ja kivist skulpturaalsete vormidega. Eksponeeritud on ka 2D teoseid. Ühisnäitus “Hübriid” keskendub läbi skulpturaalsete vormide ja sümboolsete olendite üleminekuvormide maailma.

Raegalerii on avatud: esmaspäevast- reedeni 10-17 ja laupäeval 10-15

Näitus jääb avatuks kuni 9. jaanuarini 2024.