fbpx

Leiud Ingmar Kalbuse ateljeest

Leiud Ingmar Kalbuse ateljeest

Reedel, 24. märtsil kell 16.00 avatakse Kuressaare Raegaleriis näitus
„Leiud Ingmar Kalbus ateljeest“. Näituse vahendajaks on ettevõtja ja antiigispetsialist Rein Nettan, kelle tegevusvaldkondadeks on kunst ja filmindus. Rein Nettani ettevõtmisel saab teoks esimene Ingmar Kalbuse mälestusnäitus, mis ühtlasi on tema esimene näitus Saaremaal. Näha saab kunstniku loomingut aastatest 1960-1970.

Harrastuskunstnik Ingmar Kalbus sündis 8. detsembril 1928 ja lahkus meie hulgast 85. aastasena 17. oktoobril 2014. Oma kunstalase väljaõppe sai ta Tartu Kujutava Kunsti kaugõppekursustel (KKK), kus õppeprogramm neil aastatel võis kesta koguni üle viie aasta. Paralleelselt Tartu õpingutega osales Kalbus ka Tallinna Rahvaülikoolis, Ants Laikmaa nimelises Kunstistuudios, kus tema juhendajaks oli ERKI õppejõud Imbi Ploompuu.

Teoreetiliste ja praktiliste õpingute maht kunstistuudios oli nii laialdane, et ulatus programmiliselt viiele õppeaastale. Oma igapäevast tööd tegi Kalbus maalrina.

Kunstnikuna meeldis talle kujutada Tallinna vanalinna, eriliselt aga vanalinna majade katuseid, väravaid jm , neid on ta teinud erinevates variantides. Kalbuse lemmiktehnikaks kujunes linoollõige ja diatüüpia. Meeleldi kujutas ta oma piltidel Lõuna-Eesti ja Saaremaa loodust ning katsetas ka abstraktsemate teemadega („Tärkamine“).

Ingmar Kalbuse isiknäitusi toimus 1960ndatel Tallinnas ja mujal. Kahjuks puuduvad andmed näitustest hilisemal ajal. Tolleaegsed kriitikud ja kunsti asjatundjad hindasid tema töid. Ta tegi ka tellimustöid näiteks “Tallinna võtmed” jm. Kalbuse piltides on ajastule iseloomulikke teemasid ja  meeleolusid näiteks “Turistid”, “Kalamehed”. Tema töid osteti meelsasti.
Ingmar Kalbuse elulugu on paljude lünkadega, mida ka antud näitus püüab omal moel täita.

Näitus jääb avatuks 29. aprillini 2023