fbpx

Anders Hjuler (Taani) maalinäitus “Atlandi väljakutsed”

Anders Hjuler (Taani) maalinäitus “Atlandi väljakutsed”

Reedel, 9. juunil kell 16 Kuressaare Raegaleriis Taani kunstnik Aders Hjuler (1946) näituse avamine.

Hjuler õppis Århusi Kunstiakadeemia Taanis 1967-68. Pedagoogika, esteetika ja kunsti magistrikraad MD assotsieerunud professor (1990). Töötanud visuaalkunsti õppejõuna Kopenhaageni Pedagoogika Ülikoolis (DPU) ja 32 aastat Kopenhaageni Pedagoogilise Ülikooli Kolledžis (UCC).

Näitusel “Atlandi väljakutsed” saab näha akrüülmaale, aga ka mitmeid autoritehnikas valminud joonistusi. Hjuleri koloriit on väga värvikas ning tihti kasutab ta oma töödes mitmeid erinevaid materjale ning seob akrüüli lõuendil kokku skulptuuride- ja pastellidega. Hjuler kasutab ka kalligraafilist tušši ning erinevaid lõuenditüüpe sh fiberfilti (väga õhuke, kuid tugev nagu akvarellipaber). Näituse teema tutvustab Atlandi ookeani kalda karmi ja liigirikast elu ja loodust.

Anders Hjuler külastas esmakordselt Eestit 2008. aastal, mil ta osales festivalil “Juu Jääb”. Juba järgmisel suvel oli Hjuleril Eestis kaks isiknäitust – Koguva Kunstitallis Muhus ja Kuressaare Raegaleriis Saaremaal, kuhu need jõudsid tänu kontaktidele Villu Veskiga. Näituste avamisel oli neil koos mitmed performansid, kus joonistused valmisid muusika saatel.

Anders Hjuleri näol on tegemist väga mitmekülgse kunstnikuga, kes alates 1960ndate keskpaigast töötanud visuaalse meedia ja eksperimentaalse skulptuuri vallas. Nüüdseks võib tema repertuaarist leida maalinguid klaasist skulptuuridel, akrüüli töötlemata laual, erinevatel klaasesemetel, dekupaaži ja pastellkunsti. Läbi aastate on Hjuler olnud tegev mitmetes projektides, kus toimub dialoog muusika ja maalimise vahel ning partnerite looming toimub otse vaatajate silme all. Ta on olnud mitmete interaktiivsete projektide algataja ja osaline.

Anders Hjuleril on olnud näituseid Hiinas, Itaalias, Islandil, Hispaanias jm, samuti Lätis ja Leedus. Veneetsias 2019. Erinevad perfomanced on toimunud Fääri saartel Taanis 2003-2019.
Tema teoseid on Taanis mitmel pool avalikus ruumis. Tähtsaim avalik objekt: 2 klaaspilti 10mm karastatud klaasil Kopenhaageni rahvusvahelises lennujaamas 1995 pealkirjaga“ 1001 öö duett“ kunstnik Ole Werner Munckiga (mõõtmed 2,10 x 1,40 x 2. Laedekoratsioon Sotsiaaltöötajate Õppekeskus Holstebro linnas (1990); Veetorni kujundus Roskildes; Laemaal Roskildes (1992); Maskidekoratsioon Løjtegårdsskolen, Tårnby Taanis (1996), Roskilde Festval Taanis (1998), Førøyar Lǽraskuli Fääri saartel (2003/2006). Torshavni ülikool Fääri saared (2003).

Näitus avatud 15. juulini 2023