fbpx

Kuressaare Raekojas avatakse Badeni Kunstiühingu näitus „Emake loodus“

Kuressaare Raekojas avatakse Badeni Kunstiühingu näitus „Emake loodus“

Kolmapäeval, 16. augustil kell 16 avame Kuressaare Raegaleriis näituse „Emake loodus“, mille toovad Kuressaarde Badeni Kunstiühingu liikmed Cornelia Köning ja Andreas Dworak Austriast. Näitust austab oma osalusega Austria suursaadik Eestis Peter Mikl.

Kontaktid kunstiühinguga Austriast said alguse Saaremaa vallavalitsuse delegatsiooni külaskäigust Badenisse 2019. aasta suvel. Näitus pidi algselt toimuma Raegaleriis 2021. aasta kevadel, kuid pandeemia tõttu lükkus see kahel korral edasi.

Näitus “Emake loodus” heidab pilgu üheksa Alam-Austrias ja Viinis elava kunstniku viimaste aastate loomingusse, mis paljuski on seotud kliima ja loodushoiu teemaga.

Näitusel esinevad kunstnikud on Badeni Kunstiühingu (Kunstverein Baden) liikmed – Christian Bazant-Hegemark, Andreas Dworak, Regina Hadraba, Julia Haugeneder, Catherine Ludwig, Cornelia Mittendorfer, Rosa Roedelius, Michael Wegerer ja ühingu direktor Cornelia Köning.

Kunstnike vaatenurk loodusega tegelemisel viitab sellele, et kogu elu on omavahel seotud, me oleme üksteisest ja loodusest sõltuvad. Oluline on endalt küsida, kus inimene indiviidina looduse süsteemis seisab, milline on igaühe panus sellesse.

„Kunstnikud, nagu ka kliimaaktivistid on olulised saadikud. Loodus on olnud kunsti keskne teema sellest ajast peale, kui inimesed hakkasid end kunstiliselt väljendama – Altamira koopamaalingutest tänapäeva kunstini. Looduse ja loodushoiu teemat võtavad üles arvukad kunstiinstitutsioonid; kunstnikud loovad sellel teemal uskumatult palju töid, võib-olla on see ka omamoodi koroonapandeemia järelmõju? Kahtlemata, oleme ju meie, inimesed, üks osa loodusest ja peame loodusega arvestama kõiges, mida teeme. Töid vaadates võivad tekkida järgmised küsimused: mis on loodus, mille eest loodus seisab, kuidas loodus ennast näitab ja mida loodus lubab?“ arutleb näituse üks kuraatoritest Cornelia Köning.

Köning soovitab näitusel kunstiteoseid vaadeldes kuulata ja ümiseda kaasa Paul McCartney 1968. aastal loodud laulule “Mother Nature’s Son” ( „Emakese looduse poeg“), mis on näituse taustamuusikaks, sest „me kõik oleme selle kõikehõlmava emakese looduse tütred ja pojad…“.

Näituse „Emake loodus“ ekspositsioon on mitmekesine, näha saab nii maale kui modernseid skulpturaalseid vorme, raamatuobjekte ja fotosid.

Näitus jääb Kuressaare Raegaleriis avatuks kuni 30. septembrini 2023.