Kuressaare kultuurikeskuse I korrusel on alates 26. septembrist avatud Arvo Iho fotonäitus “Pääsukese jälgedes 100 aastat hiljem”. Filmilavastaja ja operaator Avo Iho on sündinud 1949. aastal. Lisaks operaatori tööle arvukate filmide juures on ta olnud lavastaja viie filmi juures, neist tuntumad “Naerata ometi (1985) ja “Karu süda” (2001)jt. Alates 1980ndatest on ta tegev fotograafia alal ning korraldanud fotonäituseid nii Eestis kui mujal maailmas. Arvo Iho on õpetanud filmindust Sri Lankal, USAs, Soomes ja Šveitsis, fotograafiat Eesti Kunstiakadeemias ning fotograafiat ja videot Viljandi Kultuuriakadeemias. 1993—1994 oli Eesti Kinoliidu esimees (liige 1979. aastast) ja 1994—1997 Eesti Audiovisuaalkultuuri Keskuse juhataja.
Näituse “Pääsukese jälgedes 100 aastat hiljem” saatesõnas ütleb autor järgmist:
“1913, 1914 ja 1915 aasta suvel rändasid Johannes Pääsuke ja ta abiline Hannes Volter kahe kaameraga mööda Eestimaad ja jäädvustasid seda, mis nad oma teekonnal nägid. Eesti Rahva Muuseumis on tallel üle 800 suure klaasnegatiivi neilt retkedelt. Olen vaimustusega vaadanud neist tehtud pilte ja mul tekkis soov minna oma fotokaameraga rändama Pääsukese jälgedes täpselt 100 aastat hiljem. Ma liikusin samades paikades, mis on näha Pääsukese piltidel. Olin õnnelik kui leidsin täpselt sama koha. Kuid ma ei piirdunud 1-2 fotoga, vaid püüdsin jäädvustada Pääsukese valitud paikkonda ja inimesi veidi laiemalt. Vahel leidsin ka Pääsukese pildil olnud inimeste kaugeid järglasi või sugulasi. Mõnel neist oli olemas ka Pääsukese tehtud pilt. Käisin mitu korda Põhjarannikul ja Ida-Virumaal, kust Pääsuke oma pildiretkesid alustas. Kaks reisi tegin Muhusse ja Saaremaale. 4 päeva jooksul pildistasin Tartus ja mõned päevad olin ka Setumaal. Pika aja jooksul tehtud pilte võrreldes näeme kui suured on toimunud muutused. 100 aasta jooksul tekivad ja kaovad riigid, muutuvad majad ja maastikud…Mööduv aeg muudab meid ja maailma meie ümber iga päevaga, kuid argises eluvoolus me seda ei taju. Et muutumisi näha, tuleb peatada hetk ja jäädvustada meie ümber toimuv fotole. Valguspilt säilitab maastiku, hooned ja tööriistad, inimesed, nende riietuse ja asjad just sellisena nagu nad pildistamise hetkel on. Pika aja jooksul tehtud pilte võrreldes näeme kui suured on toimunud muutused.100 aasta jooksul tekivad ja kaovad riigid, muutuvad majad ja maastikud…Pääsukese radadelt on mul salves ligi 1000 pildifaili. “
Arvo Iho trükkis näituste jaoks 145 pilti, millest suurim näitus oli 2017. aastal Eesti Rahva Muuseumis. Väiksemaid, kohalikele paikadele keskenduvaid valikuid on ta näidanud Põhjarannikul Toilas, Vokal, Rakveres ja oma kodukohas Viru-Roelas.
Kuressaare näituse jaoks koostatud valikus on suurem osa fotosid Muhust ja Saaremaa eri kohtadest. 2023. aasta algul ilmus raamat “Paääsukese radadel 100 aastat hiljem , milles on 150 pilti.
Näitus jääb avatuks kuni 27. oktoobrini 2023.