fbpx

Vello Vinn „Kaksipidine“

Vello Vinn „Kaksipidine“

4. augustil kell 16.00 toimub saarlasest kunstniku Vello Vinna uuema loomingu näitus „Kaksipidine“ Kuressaare Raegaleriis.

Saaremaalt pärit, rahvusvaheliselt tunnustatud Vello Vinn (s 1939) on tuntud fantastiliste, peenekoeliste ja detailrikaste ofortidega. Suur ülevaatenäitus toimus 2020 aastal Kumus ja samal aastal Tartu Kunstimajas koos Kiwaga tutvustasid nad seda perioodi täiuslikult.

Vello Vinna uuemas loomingus, alates 1994 aastast, on kunstnik kasutanud kuivnõela tehnikat senise ülipeene ofordi asemel. Kunstniku tööd on jätkuvalt sama fantaasiarikkad, üllatavate mõtte- ja keelemängudega, visuaalselt efektsed puhaste pindade ja värvidega. Esmakordselt sai Vello Vinna uuemat kunsti näha Pärnu Endla teatris 2021 aastal näitusel „KAKSIPIDINE“. Suurepärane võimalus on nüüd sama näitust tutvustada ka Kuressaares.

Näitusel on eksponeeritud ka rahvusvahelistel näitustel auhindu pälvinud graafikateosed. 2001 aastal Uzice 5. Rahvusvahelise graafikabiennaalil Kuldnõela auhinnaga „Käsijalgne“ ja 2003 aastal Kuldnõela pälvinud „Kiviaeg“.

Vello Vinna hilisema loomingu visuaalne külg on muutunud dekoratiivsemaks, mida iseloomustab intensiivne värvikeel ning on rõhutatult reljeefsem. Kunstnik kasutab jätkuvalt keelemängulisi ja sürrealistlikke assotsiatsioone, samaks on jäänud ka mõttetihe maailm. Ikka on loomingu allikaks keskkond, tehnika, tsivilisatsioon ja inimkond selle keskel.

Vello Vinn sündis 1939 Saaremaal, Sõrves, Kaimri külas. Lõpetas 1959 aastal Kuressaares keskkooli. 1968 aastal lõpetas Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi klaasikunsti erialal. Juba õpingute ajal alustas ta oma esimeste ofortidega ja näitusetel esinemistega. Oma esimese preemia sai ta juba 1971 aastal Ljubljana graafika trinnaalil. Seni suuremad tunnustused on Kristjan Raua preemia 2015 aastal ja Kultuurkapitali Elutöö preemia 2020 aastal.

Näitus jääb avatuks kuni 14. septembrini 2022.