fbpx

Saaremaa Kunstiklubi – peagi 45. aastane.

Saaremaa Kunstiklubi – peagi 45. aastane.

Saaremaa Kunstiklubi on juba 45 aastat mänginud olulist rolli Saaremaa kunstielus. Kui klubi 1978. aasta 5. jaanuaril loodi, siis valitses saare kunstielus madalseis. Kokku tulnud 14 kunstihuvilist seadsid toona oma eesmärgiks koondada ühendusse piirkonna vähesed kunstnikud, toetada ja julgustada neid. Alustati kunstinäituste korraldamisega, et äratada laiema avalikkuse huvi kunsti vastu ja käivitada maakonna kunstielu. Kunstiklubile suunaandjaks ja ühtlasi ka esimeseks presidendiks sai ajaloo- ja kunstiõpetaja Helju Pärt. Tema eestvõttel hakkasid Kuressaarde jõudma parimate Eesti kunstnike näitus- müügid ja toimuma kunstiloengute sarjad.

Klubiga liitumine äratas paljudes inimestes kunstihuvi ning loomingulisuse. Aastatega lisandus saarele üha rohkem professionaalseid kunstnikke. Üheskoos pandi alus püsiva kohaliku kunstielu kujunemisele.

Tuntud on iga-aastased traditsioonilised Saaremaa Kunstiklubi sügisnäitused, mis võtavad kokku klubilaste kunstiaasta. Need on toimunud järjepidevalt ja juubeliaasta näitus kannab järjekorranumbrit 45. Toimuvad personaal- ning grupinäitused nii kohalikes kultuuriasutustes, kui ka väljapool maakonda ja Eestit. Saaremaa Kunstiklubil on sõprussuhted Soomes Janakkala Kunstiklubiga ja Lätis Limbaži klubiga, kuhu on jõudnud ka saarlaste näitused. On vahetatud näitusi Hiiumaa ja Haapsalu kunstiklubidega. Kunstiklubi korraldab on liikmetele silmaringi avardamiseks kunstireise, toimuvad igasuvised maalilaagrid ja organiseeritakse erinevaid koolitusi ning kursuseid. Klubi on võimaldanud hoogsalt edendada harrastuskunsti, tuues maalimise ja loometegevuse juurde väga erinevate elukutsete esindajaid. Hetkel ühendab Saaremaa Kunstiklubi 42 kunstiharrastajat ja -huvilist.

Saaremaa Kunstiklubist on tuule tiibadesse saanud Kuressaare Kunstikool, Saaremaa Kunstistuudio, Kuressaare teemaliste taieste konkurss ja uudne kunstifestival Saarte ArtFest. Ka nüüd, 45 aastat hiljem, annab Saaremaa Kunstiklubi jätkuvalt tooni kogu maakonna kunstielus. 9. detsembril kell 17.00 avame Kuressaare Raegaleriis järjekordse sügisnäituse, mis seekord annab ülevaate klubilaste vanemast ja uuemast loomingust.

Näitus jääb avatuks kuni 28. jaanuarini 2023.

Koostanud: Saaremaa Kunstiklubi.