fbpx

Reedel antakse välja viies Eerik Haameri kunstiauhind

Reedel antakse välja viies Eerik Haameri kunstiauhind

Reedel 18. veebruaril tähistatakse Kuressaare raekojas saarlasest kunstniku Eerik Haameri (1908–1994) 114. sünniaastapäeva ja antakse üle järjekorras juba viies Eerik Haameri kunstiauhind, mille seekord pälvis Aksel Haagensen. Ühtlasi avatakse Raegaleriis eelmise aasta laureaadi Enno Halleki näitus „Mängud mälu ja maastikega“ (kuraator Reeli Kõiv).

Austraalias sündinud ja praegu Tallinnas tegutsev kunstnik Aksel Haagensen (s 1993) pälvis Eerik Haameri auhinna pagulaste noorema põlve identiteediotsinguid kajastava kõrgel kunstilisel tasemel teostatud loomingu ja näitusetegevuse eest 2020. ja 2021. aastal. Auhind antakse Aksel Haagensenile üle Kuressaare raekojas 18. veebruaril aset leidval pidulikul tseremoonial. Auhind koosneb klaasist meenest (autor Eeva Käsper), aukirjast ja stipendiumist suurusega 2000 eurot. Eerik Haameri nimeline kunstiauhind on varem omistatud Uno Roosvaltile (2017), Karel Koplimetsale (2018), Juta Kivimäele ja Isabel Aaso-Zahradnikovale (2019) ning Enno Hallekile (2020).

Kuressaare linn ja Saaremaa vallavalitsus algatasid Saaremaalt pärit silmapaistva kunstniku Eerik Haameri kunstiauhinna 2017. aastal. Auhinna eesmärgiks on tunnustada kõrgetasemelise loominguga silma paistnud kunstiinimesi, kusjuures temaatikast on eelistatud merega seotud eluviisi kajastamine, kodumaalt välja rännanute käekäik mujal maailmas ja inimsust laiemalt puudutavad teemad.

Raegaleriis avatav Eerik Haameri auhinna eelmise aasta laureaadi Enno Hallekib (s 1931) näitus „Mängud mälu ja maastikega“, mison läbilõige nimeka Eesti-Rootsi kunstniku loomingust.
Laia ajalise diapasooniga valik – 1950. aastate keskpaigast kuni selle sajandi algusaastateni sisaldab Halleki loomingu märgilisi motiive ja kujundeid: varased tumedad aknavaated, spektrivärvides duaalsed ja „kinniseotud“ maasikud, puidust saed ja aerud, teiste hulgas mitmeosaline installatsioon „Saaremaa päikeseloojang“ ning vineerist poolkaartest tervet seina kattev installatsioon „Kaasaskantav päikeseloojang“.

Enno Hallek on öelnud, et igaüks meist kannab kaasas oma lapsepõlve maastikke. Kontseptuaalse kunstnikuna tegeleb Hallek lapsepõlve Rohuküla loojangutaeva – ja mere mäletamise viisidega nii raamitud õlimaalidel kui ka väljasaetud kujunditel, kus kujundi semantika lisab maalitud pinnale oma tähendusvälja. Päritolust ja juurtest lähtuv on Enno Hallekile olnud sama oluline kui Eerik Haamerile, kuigi kunstnike väljendusviisid- ja vahendid on väga erinevad.

Rohukülas kaluri perekonnas sündinud Enno Hallek (s 1931) saabus Rootsi 1943. aastal paadipõgenikuna koos vanematega. Ta sai kunstihariduse juba Rootsis ning sulandumine sealsesse ühiskonda oli valutum kui eelmise põlvkonna pagulastel. Hallek on saavutanud Rootsis kunstnikuna tunnustuse: arvukad isiknäitused, teoste esindatus muuseumites, dekaadi pikkune õppejõutöö Stockholmi Kuninglikus Kunstiinstituudis, valimine Stockholmi Kuningliku Kunstide Akadeemia liikmeks (ainsa eestlasena!) ning paar aastat tagasi Rootsi Kultuuriministeeriumi elutööpreemia kunsti valdkonnas.

Näitus on kokku pandud Enno Halleki Eestis olevatest teostest, mis on valitud Eesti Kunstimuuseumist, Tartu Kunstimuuseumist, Viinistu Kunstimuuseumist ,Vaal galeriist ja mitmetest erakogudest. Näituse kuraator on Reeli Kõiv.

Näitus Kuressaare Raegaleriis jääb avatuks kuni 25. märtsini 2022

Lisainfo:
Kuressaare Raegalerii
Tel. 4533266
e-mail: raegalerii@kuressaare.ee