fbpx

Raegaleriis jätkub Eesti Kunstimuuseumi näitus Maire Männiku loomingust

Raegaleriis jätkub Eesti Kunstimuuseumi näitus Maire Männiku loomingust

Rõõm on teatada, et koos kaunite  kevadilmadega  ja paranenud kantiini näitajatega on kunstigaleriides taas võimalik nautida kaunist kunsti! 
Tänu Eesti Kunstimuuseumi vastutulelikkusele saab Raegaleriis kuni maikuu lõpuni vaadata näitust “Maire Männik- Eesti legend Pariisis”, mis sai veebruaris olla avatud vaid viis päeva.  

Kuressaare  Raegalerii ootab näitusekülastajaid alates 4. maist tavapäraselt teisipäevast-reedeni 10-17 ja laupäeviti 10-15. Kahjuks ei saa me veel öelda , et oleme maskivabad, aga maskikandmine ei peaks  ka kunsti vaatamist takistama. Suuremate rühmade osas palume helistada tel. 45 33266 ja lepime kokku grupiviisilised külastused. 

Vahepealsel pausiajal saime  teha  Maire Männiku näitusele virtuaalset reklaami, valmis väike videofilm (teostaja Arni Ots), mida levitasime e-maili ja interneti teel. Seega loodame, et mõnisada inimest on saanud näitusega juba tutvuda ja et  see mõjus  omakorda hea reklaamina. Tahaksin väga loota, et saarlased oskavad hinnata Maire Männiku loomingut, mis on jõudnud Eestisse peale autori surma 2004. aastal ning teinud kunstimuuseumi spetsialistide käe all läbi uuenduskuuri.

Maire Männik on eesti skulptor, kellest teatakse võrdlemisi vähe, aga need , kes teda kohtasid Pariisis (Lennart Meri, Urmo Raus, Ene Rämmald jpt) olid tema säravast isikust ning loomingust vaimustuses. Kunstiajaloolaste hinnang : Maire Männik  kuulub Eesti kunstiklassikasse ning on üks silmapaistvamaid sõjajärgsetel aastakümnetel välismaal töötanud eesti skulptoreid. 

Võrdlemisi karmi ja keerulise saatusega Maire Männik (1922-2003) sündis Tartus ning  lahkus sõjapõgenikuna  Saksamaa ja Rootsi kaudu  Pariisi, kuhu jäi elu lõpuni. Maire Männikust jäi maha rikkalik pärand – portreelooming, avalikud skulptuurid, medalid, büstid jpm.

Kõige huvitavama osa Männiku  loomingust moodustavad õhulised, abstraktsed skulptuurid- armeeritud kipsist valminud kompositsioonid, mida saab näha ka Raegaleriis. 

Eestiga seotud pärandisse kuuluvad Marie Underi, A.H. Tammsaare, Gustav Ränga büstid, samuti Tartu Ülikooli mälestusmedalid. Pariisi algusaastatel lävis Maire Männik tihedalt Eduard Wiiraltiga ja saatuse tahtel oli  Männik üks neist, kes aitas korraldada Wiiralti matused ning  kavandas mälestuskivi Pariisi Pére Lachase`i kalmistule. 

Soovitan soojalt tulla ise oma silmaga vaatama Maire Männiku loomingu näitust- Eesti legendi Pariisis! Näitus jääb avatuks kuni 22. maini.