fbpx

Märt Rannast „Permanent“

Märt Rannast „Permanent“

Kuressaare kultuurikeskuse saalis saab alates 7. oktoobrist vaadata hiidlase Märt Rannasti maalinäitust „Permanent“. Ekspositsioonis on maale alates 1990ndatest kuni tänaseni. Näitus on läbilõige kunstniku loomingust, mis näitab tema eripalgelisust ning põnevaid katsetusi erinevate materjalide ühendamisel.

Märt Rannast on sündinud 1955. aastal Haapsalus. Tema isa Robert Rannast oli professionaalne skulptor. Kunstnik kirjeldab värvikalt oma esimesi kokkupuuteid kunstiegemisega isa skulptuuriateljees: „Seal  oli palju alati palju  savi, kipsi, kivitööriistu, segadust ja suitsuvingu. Igal ajal sinna ei pääsenud ja  tavaliselt lõppesid sellised käigud sellega, et savist sai muditud mingi olevus ja vahel tuli taastada ka mõni isa töö, kus millegipärast oli kõige parem ja pehmem savi…“

Kooliteed alustas Märt Rannast Tallinna 21. Keskkoolis, kus õppides kümme aastat kunstiklassis sai harjutada erinevaid tehnikaid Ahti Hindovi juhendamisel. Peale keskkooli lõpetamist ei valinud ta siiski kunstiõpinguid, vaid suundus õppima füüsikat ja üldtehnilisi distsipliine Tallinna Pedagoogilisse Instituuti. Peale instituudi lõpetamist asus Rannast 1979. aastal elama ja tööle Hiiumaale. Töökohaks sai Lauka Põhikooli,  kus ta on olnud nii õpetaja kui direktori ametis.

Huvist kunstitegemise vastu asus Märt Rannast 1980ndatel ennast täiendama Tartu Kunstimuuseumi Kujutava Kunsti Kursusel, kus juhendajaks oli Pallase haridusega maalikunstnik Lembit Saarts, kellega toimusid sisukad arutelud Eesti kunsti arengute ja suundumuste üle ka peale kursuse lõpetamist 1986. „Saartsilt olen saanud põhilise osa selle koolkonna maalikunsti põhimõtetest, suhtumistest ning kogemustest“, tõdeb Rannast.

Esimene Rannasti isiknäitus toimus Haapsalu Linnagaleriis 1996. aastal koos oma isa skulptor Robert Rannastiga. Grupnäitustel hakkas ta esinema juba 1980ndatel. Märt Rannasti näituste  nimekiri ei ole väga pikk, aga peale Eesti on tal olnud võimalus oma töid näidata ka Saksamaal, Venemaal, Hispaanias ja Inglismaal.

Märt Rannast kuulub Hiiumaa loovinimeste ühendusse HIKu ning ta on osalenud koos klubikaaslastega paljudel ühisnäitustel. HIKu ühisnäitust oli võimalik vaadata ka 2010. aasta oktoobris Kuressaare Raegaleriis.

Näitus jääb avatuks kuni 4. novembrini 2022.