fbpx

Mall Nukke maalinäitus “Elementa”

Mall Nukke maalinäitus “Elementa”

Kuressaare Raegaleriis
25.06 – 29.07.2022

Kuressaare Raegalerii toimub 22. juunil kell 17.00 eesti kunstniku  Mall Nukke maalinäituse “Elementa” avamine.

Mall Nukke on sündinud 1964. aastal Tallinnas. Tema haridustee on kulgenud sujuvalt läbi Tallinna Laste Kunstikooli ja Tallinna Kopli Kunstikooli Eesti Kunstiakadeemiasse, mille ta lõpetas 1992 aastal graafikuna (siis juba kandis õppeasutus nime Tallinna Kunstiülikool).

Alates 1992. aastast kuulub Nukke Vabagraafikute Ühendusse ja  Eesti Kunstike Liitu. Alates 2009. aastast on ta ka Eesti Maalikunstnike Liidu liige.

Näitusetegevust alustas Mall Nukke osalemisega grupinäitustel 1990. aastal. Esimene isiknäitus toimus 1992. aastal Rootsis. Tänaseks on tema näituse nimekiri kujunenud üsna pikaks ning peale Eesti on ta osalenud  näitustel  Soomes, Prantsusmaal, Venemaal, Leedus , Saksamaal Austraalias jm. Mall Nukke töid on KUMUTartu KunstimuuseumiRauma Linnamuuseumi (Soome), Viinistu Kunstimuuseumi ja OÜ Sadolini (Eesti) kunstikogus, Vexi Salmi kunstikogus (Soome) ning Nef Galeriis (Kiiev, Ukraina).

Mall Nukke tõusis esile 1990. aastate alguses, suhestudes oma teostes tärkava Eesti popkultuuriga. Tema varajased kollaažid ühendavad erinevaid kultuuritekste ja loovad uudseid tegelaskujusid, kelle eeskujuks on tuntud artistid ja ühiskonnategelased. Alates 2000. aastatest on kunstniku loomingu keskmes fotomontaažid ja õigeusu ikoonikunsti motiividest inspireeritud segatehnikas teosed.

Viimasest näitusest Kuressaare Raegaleriis on möödunud 23 aastat. 1999. aasta augustis avas ta Kuressaares näituse “Eesti egod ja ikoonid”, kus sai näha kollaažitehnikas maale, millel oli kujutatud tema enda põlvkonnakaaslased ja eesti silmapaistvad kultuuritegelased. Kunstnik ise nimetas seda kooslust Eesti Top -25, kes jätavad jälje tulevikku. Silmapaistvate isiksuste hulgas olid: Ene-Liis Semper, Mari Sobolev, Jaan Toomik jpt. Paljud neist ongi kahtlemta jätnud oma jälje Eesti kultuurimaastikule.

Seekordne näitus Raegaleriis kannab pealkirja „Elementa“. Elementa tähendab ladina keeles “stiihiad”. Universaalne nimi millelegi energeetiliselt tajutavale. “Elementa” näitus üritab leida paralleele inimeste maailma ja looduse vahel. Mall Nukke suhtub kriitiliselt mõtteavaldusse, justkui oleks inimkonna liikmed ainsad mõtlevad olendid meie planeedil ning lisab : „…siiski on inimeste  ühiskondlikud  liikumised ja püüdlused saavutamaks eluhüvesid väga sarnased looduse stiihiatele valguse ja toitainete poole. Võrreldes neid vajadusi “triviaalsest” vaatepunktist, siis me ei olegi nii erinevad ümbritsevast loodusest. Maailmad vastanduvad, siiski mõjutades teineteist. Inimeste agressiivsus vastandub looduse passiivse ja igavikulise vastupanuga.“

Näitusel „Elementa“ tulevad eksponeerimisele Mall Nukke maalid puudest aastatest 2016 – 2021 ja viimase aja looming, kollaažide näol valminud maalid aastal 2022.
Näitus on visuaalselt mänguline, vastaspooli, inimeste ja puude maailmade sarnasust ja erisust rõhutav.

Näitus jääb avatuks kuni 29. juulini 2022.