fbpx

Kultuurielamuste soovitusi meie inimestelt

Kultuurielamuste soovitusi meie inimestelt

Head sõbrad, hetkel ringleb internetis mitmeid häid mõtteid, kuidas ka koduseinte vahel ja värskes õhus viibides saab kultuuri nautida. Teinekord võib aga valik osutuda üpris keeruliseks, mistõttu avaldame kuni kriisiolukorra lahenemiseni Kuressaare kultuurikeskuse Facebookis, kodulehel ja Instagramis meie enda inimeste soovitusi, kuidas sellel keerulisel ajal kätte saada oma vajalik kultuuriamps. Nimekiri täieneb pidevalt!

🗣 Saaremaa vallavolikogu liige Tiina Luks soovitab külastada Eesti ajaloomuuseumi virtuaalnäitusi: “Minu meelest väga põnevat vaatamist ja lugemist. Ja kui jälle vabalt muuseumides käia saab, soovitan soojalt ajaloomuuseumis ka kohapeal käia – Suurgildi Hoones on näiteks suurepärane püsiekspositsioon VISA HING. 11000 AASTAT EESTI AJALUGU. Sobib väga hästi ka lastele.  Seniks püsige terved ja hoidke vaim erk.”

🗣 Arhitekt ja muinsuskaitse spetsialist Mihkel Koppel soovitab inimestel üle vaadata oma eelmiste aastate fotod: “Praegu on paras aeg need ära sorteerida, paberile panna ja albumisse panna. Digifotod saab saata trükki lihtsa vaevaga läbi interneti ja pärast saab kätte pakiautomaadist. Ise komplekteerin ja sorteerin poeg Aksli esimese aasta fotoalbumi pilte kuni ühe aastaseks saamiseni.”

“Ja teine soovitus, kes soovib praegu midagi arhiivi kaudu uurida, siis on selleks sobiv hetk. Väga palju vanu kaarte, fotosid ja sugupuu materjale on digiteeritud ja pandud üles viimaste aastate jooksul erinevatesse portaalidesse. Mina näiteks otsisin Tõlluste mõisa siselahenduste väljatöötamise jaoks näiteid vanade Saaremaa mõisate interjööridest portaalist www.muis.ee. Ma eeldasin, et leian ainult kümmekond fotot, kuid kümnekonna tähtsama mõisa fotode otsinguga leidsin juba üle 30 foto. Vanad fotod olid interjööridest olemas näiteks Sikassaare, Loona, Kõljala, Taaliku, Pidula, Lööne mõisatest. Samas ma ei ole leidnud interjöörifotosid ühestki mõisa linnakojast Kuressaares. Kuigi Kuressaare mõisakojad olid uuema ja uhkema interjööriga ja vana moest välja läinud mööbel veeti harilikult linnakodadest maamõisatesse (nii oli see Viljar Visseli andmetel üle kogu Eesti, kus baltisaksa aadel elas vahelduvalt nii linnas kui maal), ei ole ma veel fototõestust Kuressaare linnakodade osas sellele leidnud.”

🗣 Eesti graafik, akvarellist, kalligraaf Külliki Järvila soovitab tegeleda asjadega, milleks pole ammu aega olnud: “Loen kodus olevaid kunstiraamatuid, sest raamatukogud on kinni. Katalogiseerin ja korrastan kodus olevaid dokumente ja kirjutisi, ühesõnaga koristan, milleks pole ammu aega olnud. Soovitangi kodud korda teha, ebavajalik välja ja head asjad nähtavale. Looduses ehk siis värskes õhus peab ikkagi igapäevaselt käima, see on tervise alus.”

🗣 Endine Saaremaa valla kultuurinõunik Heli Jalakas soovitab võtta rahulikult: “Vimaste aastate suur valik ja ülepakkumised on muutnud inimesed mugavaks ehk küll jälle tuleb ja veel midagi paremat. Ei ole olnud enam nälga kultuuri järele. Seega ongi ehk hea aeg taas nälja ja vajaduse tekitamiseks. Olen maal ja mitte väga internetis. Loen saarlaste poolt kirjutatut – Mälk, Hint, Smuul, Uustulnd. Need on maakodu raamaturiiulis taas lugemiseks ja saarluse tunnetamiseks. Raadiost valikul Klassikaraadio, Kuku ja Nostalgia raadio. Telekanalitest valida vaid kolm ja üllatusena avastanud ETV plussi. Suure osa päevast naudin siiski loodust. Soovin kõigile head tervist ja uue, intensiivse kultuurinälja tekkimist parematel aegadel!”

🗣 Kultuurielamuse soovitus Saaremaa Ühisgümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetajalt Rita Ilveselt: “Soovitan raamatutest: Jaan Tätte “Vaikuse hääl” – tõeline hingekosutus; Olivia Saar “Hetked endas”; Toomas Kall “Paunvere lõpp. Kuidas eesti kirjanikud “Kevadet” kirjutaksid.” – vaimukas huumor. ERRi arhiivist lavastused: “Hüvasti, musketärid”- kollaaž Tallinna Linnateatri menulavastusest; “Topeltkokteil” – nostalgiline huumor Eino Baskini ja Heli Läätsega; “Polkovniku lesk” – Ita Ever peaosas;  “Päikesepoisid” – huumoriklassika Jüri Järveti ja Aarne Ükskülaga; lastele: VAT Teati “Kolm karu” ja Draamateatri “Piparkoogimehike” 

🗣 Visit Saaremaa turismispetsialist Kristina Mägi käib kõikidele inimestele välja ühe raamist väljas idee: “Mine jaluta mööda Kuressaaret ja märka kauneid graffiteid, sest Kuressaare on üks suur kunstisaal!” Vaata lisaks Visit Saaremaa kodulehelt.

🗣 Saaremaa valla kultuuri- ja spordiosakonna juhtajalt Aarne Põlluäär annab suisa kaks head mõtet:
🔸Esiteks külastada Eesti Kunstimuuseumi digitaalkogu virtuaalset külastust. Põlluääre sõnul on tegemist ülipõneva kunstikoguga igale kunstihuvilisele, alustades näitustest ja lõpetades e-poega. 
🔸Teiseks soovitab Põlluäär külastada Rahvakultuuri veebilehte: “Kuna meil kellelgi ei ole eriti aega mõelda meie vaimsele kultuuripärandile igapäevaselt, siis veebilehel leiab põnevat materjali alates rahvariiete või puupaatide valmistamisest kuni rahvustoitude ja kiviaia ladumiseni.” Lehelt saab soovitaja sõnul aimu, kuidas elati enne meid ja miks on oluline vaimse kultuuripärandi edasikandmine: “Sellel lehel võiks veeta päevi, sest põnevat materjali on seal meist igaühe jaoks.”

🗣 Kuressaare Teatri loomingulise juhi Aarne Mägi kultuurielamuse soovitused: “Muidugi alustan ma teatrist ja kuna kirjapandu on minu isiklik arvamine, siis kuidas käitub Aarne Mägi, kui klikib Kultuuriministeeriumi soovituste lehele? Esmalt vaataksin võimalusel neid lavastusi, mis minul nägemata. Vaatan kindlasti Kellerteatri “Canterville kummitust”, kuna pole ise sellesse teatrisse veel jõudnudki. Arvan, et järjest satun vaatama kõiki pakutavaid lavastusi, mida näinud ei ole.
Edasi, mis on minu jaoks täiesti uus kogemus – muuseumide virtuaaltuurid. Olen nö virtuaalselt läbi läbi kõndinud Tartu Kunstimuuseumist. 
Kui etenduste puhul kaldun vaatama seda, mida näinud ei ole, siis filmide puhul on asi teisiti. Kuigi ma pole palju arhiivis (ERR näiteks) sorinud, tean ERR-ist kindlasti kategooriat dokumentaalfilmid. Eriline nostalgialaks on muidugi Elmo Lööve “Kodurand”, kus head, veidi veidrat äratundmist leiavad vähemalt need, kellel Saaremaaga mingigi side olemas on. Dokumentaalfilmide arhiivist leiab palju põnevat – “Seal Siberis Baikali taga”, “Olümpiaregati tähed” jne.
Kokkuvõtteks sellele lühikesele jutule: hea on koostada nimekiri, mida teha soovid. Ja siis on palju lihtsam, ja kui mõnda filmi või raamatut kuskil arhiivis ei ole, mille lugemise-vaatamise kogemust oluliseks pead, siis saab ju sotsiaalmeedias sõpradelt küsida, kuskil kellelgi ikka on.”

🗣 Rahvatantsuõpetaja Eena Mark soovitab vaadata Paide Teatri etendust Eesti jumalad: “Uus noor teater, tuttavad tegijad Saaremaa Miniteatripäevadest.”

🗣 Kuressaare muusikakooli direktor Tarmo Berens soovitab vahelduseks üle kuulata värsemas kuues esitatud ja 2016. aaastal välja antud meie estraadimuusika klassikat.

🗣 Kultuurielamuse soovitus Kinobussi pealikult Mikk Rand: “Üks suhteliselt “uus asi” Eesti audiovisuaalmaastikul on ERR-i Lasteekraani voogedastuskeskkond. Soovitan seda – seal on lastele-noortele, aga ka koos vanematega head kultuurset aja kasutamise võimalust – ja eelkõige seepärast, et see on tasuta! Näiteks see film, mis sisuliselt igale eale kohane  ja lisaks paneb maailma nägema hoopis teisest vaatevinklist, täpselt nii nagu olukord seda meilt ka nõuab. See on igati kaasaegne, kõik filmid/saated, mis ekraanil käinud, kenasti vaadatavad ka keskkonnas ja sealhulgas pole tähtis, millal teosed ekraanil olid, vaid keskkonnas otsitav-leitav juba vastavalt otsija huvile.
Neile, kes otsivad midagi tõsist ning valmis ka veidi raha välja käima: kiigake uut filmialust videolink.ee – see on nn väikelevitajate filmivoog ja paljuski nendest pakuvad peale meelelahutuse ka veidi kultuurilist väljakutset.
AGA lõpetuseks väike klausel juurde: kuigi mulle meeldivad kõik need kaasaegsed netist vaatamise võimalused, siis pragusel ajal soovitan minna koduse raamaturiiuli juurde ja lugeda neid teoseid, mis kunagi koju toodud ning just sellist omaolemise aega ootamas! Proovin ka ise oma soovituse järgi teha :)”

🗣 Kultuurielamuse soovitus Aste Rahvamaja juhatajalt Triino Lest. “Kuna mina olen suur Eesti telefilmi fänn, siis suunan oma soovitused just sinna. 80-90-ndatel tehti palju hea huumoriga etendusi-lavastusi, mis ERR-i arhiivis on hästi säilinud. Hea meelelahutus Eesti tippnäitlejate esituses!
Panen siia oma lemmikutest lingid:
🔸”Hortensia ütles “P…sse!”
🔸”Koduhani” (lavastuse algus 6.00)
🔸“Elavad surnud”
🔸 “Kummaline missis Savage” I osa  jaII osa
Ja oh, kui palju neid häid asju veel on :)”

🗣 Kultuurielamuse soovitus ettevõtjalt ja KEK-i maja omanikult Helle Susilt: “Minu esimeseks valikuks on ruumi täitev hea muusika. Koheselt jäi silma Eesti Jazzliidu poolt korraldatud esimene interneti ülekandega live kontsert jazziklubis Philly Joe’s, esinejaks Ansambel Elvus. Humoorikas, hea eesti keelse sõnaga, väga mitmekülgne muusika parimate Eesti muusikute poolt. Ansamblis esinev abielupaar Tuuli ja Teet Vellingud esinesid ka alles eelmise aasta lõpus eraldi kontserdiga SAARE KEKi jazziklubis.
Hea instrumentaalmuusika kõrvale saab edukalt nautida mõnda visuaalset kunsti. Minu esimesteks valikuteks on alati arhitektuur ja disain. Avasin Eesti Arhitektuuri ajakirja MAJA, kust esilehelt leidsin artikli perekond Kreisi fondist, kelle eelmise aasta auhinna pälvis SAARE KEKi arhitekt Marika Lõoke. Uued arhitektuurisuunad, pilguheit Eesti kaugematesse nurkadesse. Tähelepanu  püüdsid märksõnad nutikad külad, arhitektuur kui materjali innovatsioon, Villem Tomiste linnaruumi- ja maastikuprojektide dialoogid nüüdismuusika, kujutava kunsti ja mitmesuguste näitusepraktikatega. Ja veel palju muudki põnevat.
Kujutava kunsti pärlina näen valikus Temnikova & Kasela galerii näituste arhiivi.
Etenduskunsti valdkonnast pälvis  ‘tantsuinimesena’ minu tähelepanu Eesti Tantsu Agentuuri tantsukooli stay at home #etants väljakutse põnevateks 10-15 minutilisteks liikumispraktikateks. Koos üldkultuuriliste teadmiste ja loovuse lennuka potentsiaaliga. Mistahes tants kindlustab emotsionaalse laengu, hoiab toonuses ning vormis ka mälu ning üldise ajutöö aktiivsuse. Boonusena siis loomulikult füüsiline kehaline distsipliin, vastupidavus, ning igapäevase tööelu stressi maandamine.
Praeguse hetke liikumisvajaduse saab edukalt  siduda ka kultuuripärandi avastamisega. Kultuurimälestiste registris saab tutvuda kaardil oma elukoha lähedaste objektidega, ning miks mitte võtta ette üks iseplaneeritud põnev kultuurireis valitud väärtobjekte avastades ühe mõnusa privaatse kevadise jalutuskäiguga.”

🗣 Kadi raadio vastutavalt toimetajalt Tõnis Kipperi soovitus on vaadata Vincenzo Bellini Norma Royal Opera House esituses. Kasvõi juba  Alfons Florese vapustava lavakujunduse pärast. Kanal MEZZO.
🔸 Monday, March 30 at 13:30 on Mezzo
🔸 Saturday, April 4 at 18:00 on Mezzo Live HD
🔸 Sunday, April 5 at 10:30 on Mezzo Live HD
“Lisaks leiab internetist kindlasti ühe vana filmi –  “Возвращение к жизни” (“Tagasipöördumine ellu”, A.Levi “Halli hundi päevik” alusel), Mosfilm/ DEFA, 1972, režissöör Vladimir Bassov, peaosas Leonhard Merzin. Filmis näeb muuhulgas ka Väikese väina tammi ja Kuressaare linna mitmest kohast.”
🔸 https://www.youtube.com/watch?v=3b2K66v5-_4
🔸 https://www.youtube.com/watch?v=qR5MRlchF3Q
“Veel üks soovitus. Roman Baskini debüütfilm “Vernanda” –  ühiskonna kunstiline karikatuur, mis lahendatud läbi peategelase sattumise suletud linna. Tänasel päeval võib linna nime ise valida.”

🗣 Endine Kultuurivara projektijuht ja juhataja Käthe Pihlak soovitab veebilehte Ajapaik (ajapaik.ee): “See on uskumatult võimas pildipank vanadest aegadest Eestis ja ka kaugemal. Saab otsida märksõnaga või vaadata galeriide kaupa. Näiteks Kuressaare enne ja nüüd – saab vaadata, kuidas tehti Kuressaare kesklinnas tänavakatte parandustöid enne 1940 või missugune nägi välja Ferrumi maja möödunud sajandi alguses. Galeriisid on kokku üle 1300 – vaatamist sõjaajast arhitektuuri ja kunstini. Väga põnev paik põgenemaks argipäevast!”

Mönusat kultuuri nautimist koduseinte vahel ja värskes õhus! ♡