fbpx

Karel Koplimetsa näitus Kuressaare Raegaleriis

Karel Koplimetsa näitus Kuressaare Raegaleriis

Karel Koplimets (1986) on kunstnik, kes töötab narratiivsete installatsioonidega, huvitudes teemadest nagu konspiratsiooniteooriad, kuritegevus, hirmumehhanismid, paranormaalsed fenomenid ja paranoiad. Tema töid võib iseloomustada ka sõnadega juurdlus ja juhtumianalüüs. Koplimets on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia fotograafia magistriõppe ja täiendanud end fotograafia erialal Praha Etenduskunstide Akadeemias. Momendil jätkab ta õpinguid Belgias Higher Institute for Fine Arts, Gentis.

Koplimets on kunstnike kollektiivi Visible Solutions OÜ liige ja on osalenud paljudel näitustel Eestis ja mujal. Tema teoseid on Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi, Kiasma nüüdiskunstimuuseumi ja Musée de l’Elysée kogudes. Karel Koplimets on üks viiest eesti kunstnikust, kes valiti Eesti Kunstnike Liidu poolt kutsutud komisjoni poolt kunstnikupalga saajaks 2020-2022.

Saaremaaga seob Karel Koplimetsa see, et Eerik Haameri kunstiauhinna žürii valis ta kuue nominendi hulgast 2018. aasta laureaadiks ja kunstiauhind anti üle 2019. aasta veebruaris Kuressaare raekojas. Laureaadi esitajad Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Kunstimuuseum ja auhinna žürii leidsid, et Karel Koplimetsa kahe viimase aasta looming- visuaalsed, installatiivsed kompositsioonid väärivad Eerik Haameri nimelist kunstiauhinda muljetavaldava mere ja rändeteemade käsitlemise eest eesti kunstis. Haameri kunstiauhinna üheks traditsiooniks on, et laureaat saab võimaluse järgneval aatal, seega nüüd 2020. aastal, võimaluse teha isiknäitus Kuressaare Raegaleriis. 4. veebruaril avatav näitus on avatud ka 14. veebruaril, mil toimub uute laureaatide pärjamine. Käesolev näitus kannab pealkirja “Juhtum nr 11. Talsinki” ja on koostatud mitme Karel Koplimetsa projekti põhjal. Tutvuda saab Koplimetsa fotoekspositsiooniga ja vaadelda mitmeid installatsiooni.”Projekt „Juhtum 11. TALSINKI“ koosneb kahest omavahel seotud teemast. Esimene osa tegeleb eestlastega, kes üle lahe Soomes tööl käivad. Tegemist on piiriüleste töölistega, kes omavad endiselt tihedaid sidemeid kodumaaga, näiteks pere, sõbrad, vanemad, kinnisvara, kodulaen vms. See paneb neid olukorda, kus tuleb pidevalt Tallinna ja Helsingi vahet reisida. Teine osa tegeleb soomlastest turistidega, kes võtavad peamiselt reise Eestisse ette siinsete odavamate hindade tõttu, eelkõige alkoholi pärast. Teosega keskendun Soome lahel toimuvale (laeva)liikluse temaatikale, mille põhilisteks elementideks on laev ja reisijad. Tähtsal kohal oli siin laev nii füüsilise objektina kui ka metafoorina (valget laeva ootama). Samas rõhutab teos otseselt tööjõu liikumisele ja transiidile, mis tänu laevaliiklusele on võimalik. Ühelt poolt toetub Soome ehitusturg Eesti töölistele ja eestlased maksavad Soomes makse, teiselt poolt toovad soomlastest turistid Eestisse märkimisväärse summa”, tutvustab Koplimets väljapanekut.

Näitus jääb avatuks kuni 14. märtsini 2020.