fbpx

Heigo Jelle “Puhas maagia” Kuressaare Raegaleriis

Heigo Jelle “Puhas maagia” Kuressaare Raegaleriis

Alates  6. maist saab Kuressaare Raegaleriis kohtuda metallikunstnik Heigo Jelle (1963) loominguga. 

Näitusel  „Puhas maagia“  on esindatud kaks suunda Jelle loomingus – ühe suunana, siin näitusel  piltidel, enamasti tellimustööna tehtud rakenduslikud tööd, mis paljudel juhtudel avalikkuse silme ette ei satu. Lisaks pildimaterjalile, saab näha skulptuure, kus valdavalt on fookus inimese kujutamisel. 

„Maagiaks nimetavad inimesed enamasti seda, kui toimub mingi sündmus või protsess, aga publikule jääb arusaamatuks, mis käivitas sündmuse või kuidas protsessi juhitakse. Tegija või autori jaoks töö, aga  vaatajate jaoks üleloomulik või arusaamatu. Autor liikleb vaataja jaoks tundmatul maastikul. See on põhjus, miks rauast sepistamine on ajaloos maagiaks liigitatud või seppasid maagia harrastamises kahtlustatud. Lisaks on igasuguses loomingus momente, mis isegi autorile endale hämaraks võivad jääda, ka sealt võib leida põhjust niisuguse sõna kasutamiseks, „ ütleb Jelle oma Kuressaare väljapaneku tutvustuseks. 

Alates ERKi lõpetamisest 1986 on Jelle materjaliks olnud raud. Vaheldust on leidunud ta mastaabis, teemades  ja maneerides. Ehetest monumentaalsete vormideni ning abstraktsetest rütmi-, mustri- ja faktuurimängudest figuraalse kunstini. Skulptuuride tegemise põhiline motiiv on olnud oma tuju korras hoida, lootuses, et ehk mõjub see ka  vaatajatele kuidagi ergastavalt või meeleolu parandavalt.

 Kunstikriitik Kerttu Soans on Jelle loomingut iseloomustanud:  „Tema sepised kuuluvad orgaaniliselt meie tänapäeva ellu, me kõnnime neist mööda (väravad), teeme neisse tule (kaminad), lülitame nad põlema (valgustid), kinnitame rinda (ehted). Jelle töödes iseenesest pole midagi mõistatuslikku, pole seal peidetud märke ega salapäraseid kujundeid. Tal on erialast kogemust 30 aastat, 18 aastat olnud Kunstiakadeemia disainiosakonna dotsent.“

Jelle teoseid avalikus ruumis on mitmel pool Eestis – väravad Riigikogu siseõuel (2000), väravad Stenbocki Majale (2001), Viljandi Pärimusmuusika Keskuse väravad (2008) jpm. Viimane suurem monumentaalne töö oli 2020 juunis valminud nelja meetri kõrgune skulptuur “Äratus” Nõmmel Torni tänaval.

2020. aastal pälvis Heigo Jelle Eesti Metallikunstnike Liidu Ede Kurreli preemia aktiivse tegevuse ja jätkuva loomingulise värskuse eest.
Jelle on Eesti Metallikunstnike Liidu liige ja Eesti Seppade Ühenduse liige. 
Viimane näitus  Saaremaal oli tal Kuressaare linnuses 2018. aastal. 

Näitus jääb avatuks 17. juunini 2022.