fbpx

Eve Kruuse maalinäitus „Ainus koht hingamiseks“

Eve Kruuse maalinäitus „Ainus koht hingamiseks“

Eve Kruuse (s 1959) on sündinud ja kasvanud Harjumaal, Pillapalus. Lõpetanud Tallinna Ülikooli ning täiendanud end EKA Avatud Akadeemias klassikalise maali alal.

Kruuse pole jõudnud kunsti tegemise juurde klassikalist teed pidi, vaid tal kuluks selleks aastakümneid, ta on töötanud kultuuritöötajana, olnud vallavalitsuse ametnik, ajakirjanik ja projektijuht. Maalima hakkas oma sisemisel sunnil ning alates 2017. aastast on seljataga kümmekond isiknäitust ning osalemised ka Eesti Maalikunstnike Liidu ja Tartu Kunstnike Liidu näitustel.

Eve Kruuse peab kunsti visuaalseks poeesiaks, mida tuleks enam hinge kui silmadega vaadata, milles sisalduv pole ainult ilus ja hea. „ Ainus koht hingamiseks“ on näitus, mis käsitleb üksikindiviidi suhestumist ühiskonnaga, loodusega, teiste inimestega.

„ Mind köidab loodus. Mitte ilusad klantspildid hõrkude vaadetega, vaid inimene kui osa loodusest. On ängistav vaadata kui hävituslikult inimkond käitub, seda nii üksikisiku kui ka globaalsel tasandil. Justkui oleks meil lihtne võimalus, peale selle planeedi hävitamist siirduda elama mujale, mõnele teisele planeedile. Enne järgmise hävitusliku otsuse langetamist on kasulik meeles pidada, et ainult siin, planeedil Maa, saab inimene hingata. See on teadaolevalt ainus koht, kus me püsime elus,“ on Kruuse sõnum oma vaatajatele.

Eve Kruuse maalib peamiselt õli- ja akrüülvärvidega lõuendile, vahel kasutab alusmaterjalina ka vana puitu, kus puit muutub otsekui teiseks loojaks . Viimasel ajal teeb ta katsetusi segatehnika vallas, kombineerides enda pildistatud fotosid akrüül- ja õlimaalidega.

„Objektid või nähtused maalidel ei ole alati midagi äratuntavat, neid on kas sedavõrd abstraheeritud st, et mõnd tunnust on mõtteliselt eraldatud ja üldistatud või on objekti sedavõrd ligidalt või kaugelt vaadeldud, et see on muutunud abstraktseks mänguks,“ avab Kruuse oma loomingu protsessi tagamaid.

„Tähtis pole see, mida sa maalid, vaid see, miks sa maalid,“ on öelnud maalija Eve Kruuse, kellel kulus maalimise juurde jõudmiseks aastakümneid.

Näitus jääb avatuks kuni 9. oktoobrini 2021. Vastavalt vabariigi valitsuse korraldusele ja kujunenud olukorrale on sissepääs vaktsiinipassi või negatiivse testitulemuse ettenäitamisel.