fbpx

Erika ja Tambet Pedaku „Põhjala siid“

Erika ja Tambet Pedaku „Põhjala siid“

Reedel, 28. oktoobril kell 17.00 avame Kuressaare Raegaleriis Erika ja Tambet Pedaku tekstiilikunsti näituse „Põhjala siid“.

Ema ja poja koos viltimised said alguse sellest, et Tambeti pere asutas Saaremaale maakodu, kuhu osteti lambad. Üsna pea järgnes Saaremaale, Kuressaarde elama ka Erika. Tekstiilikunstnikust ema inspireeris vill kui looduslik materjal. Märgviltimise tehnika katsetustest innustus kogu pere ja sellest arenes idee ühisloominguks koos sisearhitektist poja Tambetiga.

“Põhjamaade ürglambad on karmides oludes kohanedes saanud endale kahekihilise pehme alus- ja karmima pealiskihiga kaitsva kasuka. Sarnase villaga on ka meie kihnu maalammas. Naturaalsed nüansirikkad toonid mustast valgeni ja taimedega värvitud vill annavad märgviltides rustikaalse tulemuse. Pole patt nimetada põlistõugu kihnu maalamba villa hellitavalt Põhjala siidiks. Sellest on tehtud meie näituse tekstiilid,“ tutvustab Erika Pedak näituse ideed ning lisab: „ Ainult ideest siiski ei piisa – see tuleb teostada. Viltimine on omamoodi psühhoteraapiline protsess. Valmis töö hakkab elama iseseisvat elu rännates näituselt näitusele.“

Erika ja Tambet Pedaku jaoks on see teine koostööprojekt. Eelmine sai teoks 2020. aastal ja kandis pealkirja „Made in Saaremaa“, mida sai näha ka Kuressaare linnuse keldrisaalis.

Erika Pedak (1948) on tekstiilikunstnik (lõpetanud ERKI 1985) ja tekstiililoolane (lõpetanud TÜ 2007). Ta on töötanud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis õppeprorektorina ja tekstiiliajaloo õppejõuna, praegu jätkab külalisõppejõuna Kõrgemas Kunstikoolis Pallas. Kunstnik on aktiivne näitustel ja konkurssidel osaleja. Kahel korral on ta valitud Eesti Tekstiilikunstnike Liidu poolt aasta tekstiilikunstnikuks. Alustanud loometeed gobeläänide kudumisega, on kunstnik pikka aega töötanud autoritehnikas, kasutades väga erinevaid materjale. Saaremaale kolimise ajast alates 2014 on Erika Pedak edukalt viljelnud märgviltimise tehnikat. Vaipade ja disainesemete viltimisest on innustunud ka poeg Tambet, kelle pere talust Saaremaal tuleb kihnu maalammaste vill.

Tambet Pedak (1973) on sisearhitekt (lõpetanud EKA 2000). Ta on töötanud ARS Projekt OÜs. Aastast 2004 on ta tegutsenud vabakutselise loovisikuna oma firmas Luuk OÜ. Tambet Pedak on projekteerinud koostöös teiste sisearhitektidega või üksi paljusid interjööre nii avalikus ruumis kui eravaldustes, sh projekteerinud mõned eramud. Aastal 2006 oli Tambet Pedak Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia konkursi nominent. Koos Erika Pedakuga on neil olnud ühisnäitused 2001 Tartus ja 2020-2021 Tallinnas, Kuressaares ja Tartus.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.Näitus jääb avatuks kuni 3. detsembrini 2022.