fbpx

Eerik Haameri kunstiauhinna pälvis Aksel Haagensen

Eerik Haameri kunstiauhinna pälvis Aksel Haagensen

Eerik Haameri kunstiauhinna žürii otsustas anda 2021. aasta preemia noorele kunstnikule Aksel Haagensenile.

Aksel Haagensen valiti välja viie nominendi seast, kelle esitasid erinevad eesti kunstiinstitutsioonid. Nominentideks kvalifitseerusid Peeter Laurits, Aksel Haagensen, Ingrid Allik, Triin Kerge ja Raul Meel.

„Aksel Haagenseni looming ja loomeuurimus on paistnud silma 2021. aastal, aga ka laiemalt viimaste aastate jooksul ja seda just väliseestlaste pagulasidentiteedi märkimisväärsel kunstilisel tasemel teostatud käsitlustega,” kommenteeris žürii liige, Kuressaare Kultuurivara kunstikuraator Lii Pihl žürii ühist seisukohta.

Žürii tõstis Lii Pihla sõnul esile Aksel Haagenseni sooja isiklikku lähenemist pagulasteemale, kunstniku püüet mõista, kuidas see on tema identiteeti mõjutanud ja mida see on tähendanud tema esivanematele.

Aksel Haagensen (1993) on Tallinnas tegutsev kunstnik, kes on õppinud installatsiooni ja skulptuuri (BA) aastail 2012–2017 ja kaasaegset kunsti (MA) Eesti Kunstiakadeemias aastail 2018–2020.

Austraalias sündinud, kuid lapsena Eestisse kolinud Aksel Haagensen on mitmel näitusel kajastanud Austraaliasse põgenenud eestlaste saatust ning nende järeltulijate juurte otsingu temaatikat. Oma perekonna ajaloost ja arhiivist pärit materjalide kaudu on Aksel Haagensen puudutanud laiemat problemaatikat oma magistritöös „Vanaemale külla” ja „Põgeneme?”, kus tulid esile väliseestluse ja Austraalia lapsepõlve kogemused (2020). Koos kunstnik Triin Kergega on valminud näitused „Kuhu me lähme?” (Tallinn 2020, Tartu 2021) ja „Keksurajad” (2021), mis avavad ühelt poolt Eestist põgenenute pagulaskogemust ja teiselt poolt tegelevad noorema põlvkonna väliseestlasi puudutava toimetuleku ja enda identiteedi otsingutega.

Eerik Haameri nimeline kunstiauhind antakse Aksel Haagensenile üle Kuressaare raekojas 18. veebruaril kell 15, mil tähistatakse Pallase koolkonda kuuluva kunstniku Eerik Haameri (17.02.1908 – 4.11.1994) 114. sünniaastapäeva.

Auhind koosneb spetsiaalselt kujundatud klaasist meenest, mille autor on klaasikunstnik Eeva Käsper, aukirjast ja stipendiumist suurusega 2000 eurot. Samas avatakse Raegaleriis eelmise aasta kunstipreemia laureaadi Enno Halleki loomingu näitus. Eerik Haameri nimeline kunstiauhind on varasemalt omistatud kunstnik Uno Roosvaltile (2017), Karel Koplimetsale (2018), Juta Kivimäele ja Isabel Aaso-Zahradnikovale (2019) ning Enno Hallekile (2020).

Kuressaare linn ja Saaremaa vallavalitsus algatasid Saaremaalt pärit silmapaistva kunstniku Eerik Haameri nimelise kunstiauhinna 2017. aastal. Auhinna eesmärgiks on tunnustada eesti kunstnike silmapaistvaid saavutusi kunsti valdkonnas, kusjuures eelistatud on merega seotud saareline eluviis, kodumaalt välja rännanute käekäik mujal maailmas ja inimsust laiemalt puudutavad eksistentsiaalsed teemad ning üldinimlikud väärtused.