fbpx

Yyhely Hälvin ja Angela Orro näitus „Nõiad vihtlevad” Kuressaare Raegaleriis

Yyhely Hälvin ja Angela Orro näitus „Nõiad vihtlevad” Kuressaare Raegaleriis

Kuressaare Raegaleriis saab alates 9. aprillist vaadata kahe Lõuna-Eesti juurtega kunstniku maale ja graafikat.

Yyhely Hälvini näol on tegemist ühe noorima kunstnikuga, kes Raegaleriis senini üles astunud, sündinud 1993. Ta lõpetas 2016. aastal Eesti Kunstiakadeemia animatsiooni eriala kiitusega ning on lõpetamas Eesti Kunstiakadeemia ja Tallinna Ülikooli ühist magistriõppekava kunstiõpetajana. Yyhely töid võis möödunud kevadel näha Maru äri galeriis ning suvel võrulaste ühisnäitusel „Siin ma olõ” Saaremaa Muuseumi keldrigaleriis. Näitusetegevust alustas Yyhely juba Põlva Kunstikooli päevil 2012 aastal, tänaseks on ta osalenud näitustel Võrumaalt Tallinnani, samuti Venemaal ja Londonis.


Yyhely Hälvin “Kuulatus”

Yyhely on mimekülgne looja, ta tunneb end hästi trükiplaatide ja -presside vahel, ta maalib ja on mitme animafilmi autor. Yyhely on äratanud tähelepanu oma graafiliste töödega, milles on pärismuskultuuri sugemeid, kus kohtuvad maalähedus, sügavus ja sünge poeesia. Peeter Sauter on tema loomingu kohta kirjutanud: „Sügavtrükis tunneb end täiesti kodus Võru kunstikooli õpetaja Yyhely Hälvin (proovige nimi meelde jätta, tuleks jätta!). Ja mitte ainult ofordi vaskplaadi taga, vaid ka goyalikus unenäokoletiste maailmas…”

Angela Orrot seovad Saaremaaga kunagised õpingud Kuressaare Ametikoolis kunstilise kujundamise ja keraamika erialal 1996-1998. 2003. aastal lõpetas ta Tartu Ülikooli maaliosakonna. Võru Kunstikooli õpetajana on ta töötanud juba üle kümnekonna aasta. Angela peab oma meelisalaks maalimist ning püüab edasi anda enesearenguga seotud mõtlemapanevaid teemasid kasutades selleks tihtipeale abstraktset lähenemisviisi.

Angela Orro “Vihutud saar”

Igapäevaselt peavad Yyhely ja Angela kunstiõpetaja ametit Võru Kunstikoolis ning leiavad, et see on üks rahuldav lahendus kunstnikuna ellu jääda. Nii nagu Yyhelygi, leiab Angela, et kuigi õpetajatöö pole meelakkumine, siis ometi on see kunstnikule üks kõige lähedasem amet, kus on nii rõõmustavat päikest kui ootamatut äikest.

Võrulastest kunstnikud kinnitavad, et Raegalerii näitusel saab näha fantaasiaküllast, kohati süngetki estampgraafikat ja sama tumedaid maale ning kohati õrnemaid ja õhulisemaid sisekosmost käsitlevad abstraktsed maastikke, millest on üle libisenud nõiakassi kerge, nõtke samm.

„Kui kevadine päike paistab läbi vihma, siis nõiad vihtlevad. Eks ole kunstnikud üks nõiakamp, kes saladuslikul tulel keedavad katlas kunstisuppi,” põhjendavad kunstnikud näituse nimevalikut „Nõiad vihtlevad”. Kuna kunstiga käib alati kaasas tibake maagiat, siis kutsuvad Yyhely ja Angela oma teoste kaudu tunnetama kevade ja loomepalangu kiirestipagevat ilu nii vihmas kui päikeses!

Näitus jääb avatuks kuni 8. maini 2019