fbpx

Urve Hermann “Jõuluks koju”

Urve Hermann “Jõuluks koju”

Alates 10. detsembrist on Kuressaare kultuurikeskuse I korrusel avatud Urve Hermanni (1955) fotonäitus “Jõuluks koju”. “Kojutulek tähendab tulekut oma lapsepõlve, oma hingepessa, sinna, kus sul on hea olla, sinna kus sa oled hoitud…,” lisab autor tausta fotonäituse pealkirjale. Kuigi näitusel on fotosid nii Põhja- kui Lääne- Eestist, on autori mõtted kodusaare Saaremaa juures.

Urve Hermann on sündinud Kuressaares, lapsepõlve ja põhikooli aja elanud Valjalas ja põhilise elu Tallinnas. Tema vanemad Helga ja Johannes Kuusk on Saaremaal tuntud kui pikaaegsed pedagooogid.

Urve Hermann on lõpetanud Tartu Ülikooli, töötanud ajakirjanikuna ning osalenud perefirmas. Pildistamisega alustas 10 aastat tagasi. Oma algusest meenutab ta, et pilti veel teha ei osanud, aga oli vaimustuse sellest, mida nägi läbi kaamerasilma. Esimesed fotod tegi Urve Nikon kaameraga, mille kinkis poeg, et haigusest taastumine läheks ladusamalt. Nüüd kasutab ta Nikon tehnikat ning on saanud ka mõningad fotoalased tunnustused: Hiite kuvavõistluse 2019 Pärimuse ja Virumaa auhind; Looduse Aasta Foto 2019 äramärgitud töö (“Õhtune mets-tähthein”). “Minu hasart on otsida looduse peidetud aardeid, fotokeele head valgust ja vaatenurka…,” ütleb Urve ning lisab, et tema suur kirg on rabamaastik: “Kui hakkasin rappa sattuma varastel hommikutundidel, kui raba mattus uttu, oli täis sookurgede hõikeid ja kastes pärlendavaid ämblikuvõrke, siis oli selge, et tahan pildistada just selliseid salapäraseid, ainult korraks avanevaid, täiesti maagilisi vaatepilte meie maal ja Maal”.

Näitus jääb Kuressaare kultuurikeskuses avatuks kuni 30. jaanuarini 2020.