fbpx

Urmo Raus “Capri”

Urmo Raus “Capri”

1969. aastal sündinud Urmo Raus on esimene eesti kunstnik, kellel on ette näidata Prantsusmaa kunstikõrgkooli Ècole Nationale Supérieure des Beaux-Arts diplom (1996 cum laude).vPeale stuudiumi lõpetamist on ta elanud ja töötanud põhiliselt välismaal Prantsusmaal, Hollandis jm, aga ka Eestis.

Lisaks maalile ja graafikale on Raus loonud mitmeid nüüdisaegseid vitraažiprojekte. Tuntuim neist on Tartu Jaani kiriku vitraažiprojekt, mis pälvis kümnendi parimaks monumentaalkunstiteoseks tunnistatuna 2002. aasta Kristjan Raua preemia. 2000-2003 valmisid  tema poolt kavandatud ja maalitud Kuressaare Laurentiuse kiriku vitraažaknad.

Saaremaa vald toetas Urmo Rausi kataloogi “Püha Laurentsiuse kuld Kuressaare kiriku akendes” valmimist, milles tutvustatakse Kuressaare Laurentiuse kiriku vitraaže ja mis julgustab lugejaid reisima Louis Kahni sünnisaarele, Saaremaale. Kataloogid läksid jaotamisele New Yorgis. 2019. aasta detsembris kinkis kunstnik tänutäheks toetuse eest Saaremaa vallale klaaspannoo “Insula Thule”. Klaaspannoole on trükitud 15. sajandi ettekujutuslik Thule saar ja Saaremaa kaasaegne mereteede kaart. Pannoo on eksponeeritud Kuressaare raekoja teisel korrusel. 


Urmo Rausi näitus „Capri“ on tema esimene isiknäitus Saaremaal. Näitus koosneb pool-abstraktsetest maalidest, mis on teostatud autoritehnikas. Näitus avab peale saja aastast vaheaega,  eesti kunstis unustatud itaalia teema. Seda küll mitte Ants Laikmaa ja Ado Vabbe , vaid metafüüsilisemas ja autorile omases võtmes. Aasta tagune Capri külastus inspireeris Rausi maalima ja mõtestama lahti Capri fenomeni Lääne- Euroopa kultuuriloos. 

Urmo Raus on publitseerinud erinevates väljaannetes nii artikleid kui ilukirjanduslikke tekste. 2020, aastal ilmus kirjastuses Tammerraamat kirjastatud Urmo Rausi kultuurilooline jutustus “Parnass, Pariis 1991–1993”. Näitusel Raegaleriis saab lugeda ka Urmo Rausi Capri ajalugu tutvustavat jutustust.

Näitus on avatud teisipäevast reedeni 10-17 ja laupäeval 10-15. Näitus jääb avatuks kuni 7. septembrini.