fbpx

Oreli rõdukontsert

Oreli rõdukontsert

Kirik küünlavalguses. Inimesed tulevad vaikselt kohtadele. OMA kohtadele. Kes alla pinkidele, kes üles rõdule. Puidust trepiastmed nagisevad. Õpetaja loeb teemakohase piiblisalmi ja siis… Muusika täidab kiriku.

Kogu kirik on jumalike helide meelevallas. Iga asi, iga ese saab muusikast puudutatud. Ja inimesed, kes on tulnud. Fantaasialend viib helide saatel männimetsa – suured sirged tüved ja nende vahel helkimas päikesekiired… Sealt edasi randa. Lained loksuvad kividele; rahulikult, uhkelt… ja tagasi kirikusse. Küünlaleegid tantsivad muusika saatel. Pilk liigub paeplaatidele kirikupõrandal. Kes KÕIK neid mõõda astunud on? Jalajälgede poolt lihvitud plaadid. Kuhu ja millal jalad SIND on viinud? Kuhu toonud? Täna … orelimuusikat kuulama.

Organist Edoardo Narbona imelisel ja võimsal pillil mängimas. Orel ei vaiki ka siis, kui muusika hetkeks vaikib. Orel hingab edasi, ootusärevil ilmselt temagi, millised helid järgmiseks Edoardo käte (ja jalgade) abil esile tuuakse.

Kuidas oleks sellist muusikat kodus kuulata? Kas orelimuusikat saab kodus kuulata? Kindlasti, aga see vajab ettevalmistust ja ilmselt on elamus teine kui siin… Kirikus.

Hea, et meil siin Kuressaares on selline väärikas pill. Veel parem, et meil on nõnda andekas orelimängija.

Kokku kõlab seitse orelipala Johan Sebastian Bachi, tema pere ja õpilaste loomingust. Kontsert lõpeb Johann Ernst Bachi teosega (“Fantaasia ja fuuga”) mis paneb kiriku vappuma ja toob kananaha ihule.

Suurepärane!

Aplaus. Lilled.

Järgmine Oreli Rõdukontsert toimub pühapäeval, 4.märtsil. Ikka kirikus.

Arnek

 

 

Foto: Leili Valdmets