fbpx

Kuressaare kultuurikeskuse saalis avatakse Rein Kelpmani pastellmaalide näitus

Kuressaare kultuurikeskuse saalis avatakse Rein Kelpmani pastellmaalide näitus

Rein Kelpman 2013 Kuressaare kultuurikeskuses võidutöö “Suursild” juures Foto: erakogu.

Alates 10. juunist on Kuressaare kultuurikeskuse saalis Rein Kelpmani pastellmaalide näitus.

Rein Kelpmani  teoseid on eksponeeritud Kuressaare Raegaleriis aastatel 1997 ja 1998 „ Kunstisuve“ näituste raames. Seekordne pastellide väljapanek on tema esimene personaalnäitus Saaremaal. 

Ta on olnud ka suvesaarlane ning 2013. aastal sai ta peapreemia „Kuressaare 450“ kunstiteoste võistluselt maaliga „Suursild“. 

Rein Kelpman on sündinud 1960. aastal Tartus ning varasest lapsepõlvest kuni tänaseni on elukohaks Tallinn.  1979. aastal  lõpetas ta  Tallinna 15. keskkooli. Kuni 1987. aastani  töötas Tallinnas reklaamikunstnikuna, mil süvenes huvi maalimise vastu. Nüüd juba  üle kolmekümne aasta on ta vabakutseline kunstnik. 

Kunsti alal on Kelpman iseõppinu, kelle looming äratas tähelepanu  esimestel noortenäitustel Tartus 1981. aastal, edaspidi osales ta juba vabariiklikel kunstinäitustel. 1984. aastal omistati Rein Kelpmanile  Kunstnike Liidu noortekoondise maalisektsiooni aastapreemia ning 1986. aastal sai ta koos Epp-Maria Kokamäega Baltikumi noorte kunstnike triennaali peapreemia. 

1991. aasta “Vikerkaares” lausub Ants Juske prohvetlikult: “Kelpman jõudis 1960. aasta ümber sündinud seltskonnast esimesena pärale. Ta ei raisanud aega kunstiinstituudis, mille lõpetamise järel pidid tema eakaaslased kunstnikud veel paar aastat pingutama, et ametlikus kunstipildis kinnistuda…. nii võib kunagi autodidaktist naivistist klassikki saada!”

Kelpmani edulugu jätkus 1986. aastal isiknäitusega Tallinna Kunstihoone Galeriis ning samal aastal võeti ta ka vastu Eesti Kunstnike Liitu.

Tänaseks on tal olnud üle 40 isiknäituse nii Eestis kui mitmel pool mujal Euroopas ning kümmekond grupinäitust. Kelpmani töid on omandanud paljud  eesti kunstimuuseumid ning tema töid on avalikus ruumis.

Kuressaare kultuurikeskuse  näituse  pastellid on valminud aastatel 1988- 2019, seega on tegemist omamoodi  valiknäitusega tema pastelliloomingust. Kelpmani loomingut iseloomustavad erinevad värvilaigud, jooned ning faktuursed pinnatöötlused. Minimalismi otsingutega on Kelpman tegelenud viimased paarkümmend aastat.  

Pastellmaale  peab Kelpman oma kunstitegevuse kõrvalalaks nö suure maali eeltööks, mida ta eriti eksponeerinud ei ole. „Kunstivahendeid oli nõukaajal võrdlemisi raske ja tuli joonistada nendega, mis parasjagu kätte said. Esimesed pastellid valmisid 1997. aastal kriidipastellidega, hiljem juba  õnnestus saada õlipastelle  Leningradist,  Soomest ja Rootsist,” meenutab Rein Kelpman.

Näitus on avatud Kuressaare kultuurikeskuse saalis kuni 10. juunis  7. juulini esmaspäevast- reedeni 11:00-18:00.