fbpx

Eeva Louhio „Meteoriit“

Eeva Louhio „Meteoriit“

Kuressaare Raegaleriis
Eeva Louhio (Soome)
„Meteoriit“
01.- 30.07.2021

30. juunil kell 17.00 avatakse Raegaleriis kunstnik Eeva Louhio (1958) osalusel näituse „Meteoriit“. Eeva Louhio on graafik ja graafiline disainer ning illustraator Helsinkist. Ta on lõpetanud Helsinki Kunsti- ja disainiülikooli graafilise disainerina 1984.

Eeva Louhiol on olnud mitmeid isik- ja grupinäitusi Soomes ja mujal. Paljud ühisnäitused on toimunud koos Soome Kuvittajat ry-ga (Soome Illustraatorite Liit). 2017. aastal ringles Kuvittajad10 aastapäeva näitus ka Eestis – Tallinna Lastekirjanduskeskuses ja raamatukogudes Haapsalus ning Kuressaares.

Eeva Louhio külastas esmakordselt Saaremaad aastatuhande vahetusel ja tutvus Kaali kraatrijärve tekkelooga, mis jättis talle kustumatu mulje. „Minu kujutlusvõimet paelus mõte kahest taevas nähtavast päikesest, millest üks vajus maasse. Hakkasin pilte joonistades mõtisklema sündmuse üle, kuidas võidi nähtust sel ajal kogeda. Alustuseks kujutasin plahvatust eemalt nagu kosmosest, kuidas meteoriit tuli taevast ja saare põletas….“kirjeldab Louhio meteoriiditeema saamislugu.

Otsekui meteoriidi sarja jätkuna, sündisid Louhiol pildid Läänemerest, mis on saanud talle lähedaseks, kuna on veetnud paljud suved mere ääres ja saarestikus. Sealne valgus ja sinised toonid on kinnistunud sügavalt tema meeltesse. „Meri on kogu aeg liikumises, kuid saar püsib stabiilsena. Merel tundub taevas suur. See püsib paigal, kuid on kogu aeg muutumises …seda rahu rikkus meteoriit.“ Neid muutusi on Eeva Louhio tahtnud oma töödes edasi anda.

Graafikuna kütkestavad Louhiot trükitehnilised võimalused ka see, et söövitatud trükiplaadiga on võimalik mitu korda üle trükkida. Teda paeluvad variatsioonid, mida saab teha samale trükiplaadile erinevate värvide ja trükitehnikatega, kombineerides pilte ning tekitades kollaaže.

Näituse „Meteoriit“ helimaailma on loonud helikujundaja, graafiline disainer ja fotograaf Raoul Charpentier. Samuti tegi ta foto Kaali kraatrist.

Näitust on toetanud Soome Kunsti Edendamise Keskus, Kuvittajat ry ja FOT-Freelance graafikud.

Näitus jääb avatuks kuni 30. juulini 2021.