fbpx

Läti 100

Läti 100

2018. aasta on nii Eesti kui Läti jaoks on olnud eriline, sest tähistame meie riikide sajandat sünnipäeva. Läti 100 aastat täitub 18. novembril ja seetõttu soovime, et terve novembrikuu jooksul saaksid juubelipidustustest osa kõik meie kallid sõbrad Kuressaarest ja Saaremaalt.

Koostöös muusikaagentuuriga Uus Kontsert toimub novembris Läti Kultuurikuu, üle terve Eesti, Käinast Võruni kontserdid Läti lauljate ja muusikutega ja koostöös Läti saatkonnaga Eestis avame 12. novembril Kuressaare Kultuurikeskuses näituse “Imeline lätimaa”

12. novembrst on Kuressaare Kultuurikeskuses avatud Läti vabariigi sajandale juubelile pühendatud näitus “Imeline Lätimaa”

Näitus annab laialdase sisevaate Lätimaa looduslikule maastikule – esindatud on nii makrofotoaerofoto, traditsioniline maastikufoto kui ka maa graafilised mustrid. Pildistasime talve lumevalguses, kevade nooruslikus rohelisuses ja suve küpses rohelisuses. Pildistasime nii päikesekiirte säras kui ka öises tähevalguses. Näitusel näete Läti maastike, mida on peetud kauneimaks: Zvarte kalju, Turaida kaitsealaNäitusel näete ka fotosid Läti rahvusparkidest, Põhja – Vidzeme biosfääri kaitsealalt. Samuti on pildil Ventas rumba  – Euroopa kõige laiem juga. Fotod tutvustavad teile veel Moriscala looduskaitseala, Riia mändi, Kemeri raba, pehmeid ja liivaseid Läänemere randu, suviseid pööripäeva pidustusi. Paljud pildistatud kohad on arvestatud „Natura 2000“ kaitse alla.

Maastikukunst on loodud Läti inimeste ja emake looduse poolt, meil jääb üle need tekkinud tekstuurid õhusõidukilt vaid üles pildistada. Maa- tekstuurid on samuti maastiku osa, kuna nad väljenduvad visuaalselt meid ümbritsevas keskkonnas. Prantsuse mõtleja Bernard Sordet´ 2014. aastal ilmunud raamatut „The Possible Europe“ illustreerivad Juris Kalninsi fotod maastiku mustreist. Sellel näitusel näete neist kahte.

Neid pilte, mida näete näitusel, oleme üles pildistanud 15-aasta jooskul, kasutades nii rullfilmi (6 x 7 cm) kui ka digitaalset kaamerat. Näituse plakati autor on kunstnik Ilmars Blumbergs. Tänud pilootidele nende täpse lendamise eest ajal, mil meie aerofotosid üles võtsime – Andrejs, Igors, Ojars, Aldis (Baltic Helicopter)!

Läti maastik on ökoloogiline, roheline maastik. Roheline seob eneses traditsioonid ja tänapäeva. Roheline – see tähendab elu.

 

23. novembril kell 19.00 toimub Kuressaare Kultuurikeskuses a capella vokaalansambli Latvian Voices

Latvian Voices on Läti a capella vokaalgrupp, kus naishäältega on välja arendatud ainulaadne stiil, milles on seotud eri rahvuste omapärased intonatsioonid. Selle kaleidoskoobi kõige olulisem roll on pühendatud Läti rahvakultuurile, mida täiendavad traditsioonilise koorimuusika ja popmuusika elemendid. Enamiku repertuaarist koostavad grupi liikmed ise. Latvian Voices kontserdid on tavaliselt rikastatud populaarsete ja ülemaailmselt tuntud laulude meloodiate ning kaasaegsete originaalkompositsioonidega.

2018. aasta on nii Eesti kui Läti jaoks on olnud eriline, sest tähistame meie riikide sajandat sünnipäeva. Läti 100 aastat täitub 18. novembril ja seetõttu soovime, et terve novembrikuu jooksul saaksid juubelipidustustest osa kõik meie kallid sõbrad Eestis.

Koostöös muusikaagentuuriga Uus Kontsert toimub novembris Läti Kultuurikuu, üle terve Eesti, Käinast Võruni kontserdid Läti lauljate ja muusikutega. Olgem koos Läti Kultuurikuul ja lootkem, et ühine tähistamine innustab naabreid ka järgmisel sajal aastal uuteks ja rõõmustavateks kohtumisteks siin ja sealpool riigipiiri.